رزومه کانادایی

رزومه کانادایی

How to write a resume to immigrate to Canada

قالب رزومه در کانادا با بسیاری از کشورها متفاوت است، قوانین و سبک خاص خود را دارد که باید بر اساس آن اقدام به نوشتن رزومه کنید؛ در غیر این صورت رزومه شما استاندارد نیست. با خواندن این مقاله با اصول رزومه نویسی در کانادا آشنا می شوید؛ پس با ما همراه باشید.

فرمت رزومه در کانادا چگونه است؟

How to write a resume to immigrate to Canada

رزومه کاری، کلید اصلی یا فن شغل در کانادا است؛ بنابراین نوشتن صحیح و ثبت اطلاعات درست و حقیقی عناصر اصلی و مهم انتخاب شما برای یک شغل است. کارفرمایان شرایط شما را بر اساس اطلاعات و ویژگی های نوشته شده در رزومه برای انتخاب در شغل مورد نظر ارزیابی می کنند.
در واقع باید گفت هدف شما از نوشتن رزومه باید جلب خواننده با هدف مشخص کردن جلسه مصاحبه کاری و انتخاب شما باشد. شما می بایستی در رزومه توجه کارفرما را به صورت کامل قبل از جلسه کاری جذب کنید و همچنین مواردی را ثبت کنید که نشان دهد شما لایق استخدام در جایگاه شغلی مورد نظر هستید.
توصیه می کنیم که در رزومه به جای شرح وظایف خود به دستاوردهایی که تاکنون داشته اید اشاره کنید؛ در واقع مواردی را ذکر کنید که نشان دهد شما نسبت به نامزدهای دیگر از برتری بالاتری برخوردار هستید.

قالب رزومه در کانادا باید به ترتیب دارای موارد زیر باشد:

اطلاعات تماس
خلاصه شغلی
تجربه کاری
تحصیلات

در صورت لزوم ، شما می توانید مهارت های فنی و تجربه داوطلبانه و مشارکت خود در مسائل شغلی مربوطه را اضافه کنید.

نکات مهم در تهیه رزومه برای کاریابی در کانادا

How to write a resume to immigrate to Canada

رزومه مهم ترین ابزار برای تامین مصاحبه است، پس به آن به عنوان یک سند تاریخچه برای ثبت کارها نگاه نکنید. هنگام تهیه رزومه تمرکز خود را بر نوشتن نکات برجسته و اصلی بگذارید و نیازی نیست که همه جزئیات را ذکر کنید. هنگام مصاحبه زمان مناسبی برای ارائه جزئیات است.
رزومه خود را جذاب تهیه کنید. به طور معمول مدیران بین 10 تا 30 ثانیه زمان صرف خواندن رزومه شما می کنند. بنابراین بهتر است که قالب رزومه ایی متناسب با شرایط خود انتخاب کنید و در قسمت های مشخص شده؛ اطلاعات مورد نیاز را ثبت کنید.
از پاراگراف های طولانی و فونت کوچک خودداری کنید؛ از فونتی کمتر از اندازه 10 استفاده نکنید. همچنین نوع فونتی که انتخاب می کنید باید متناسب با شرایط رسمی باشد و حتما در کل رزومه از یک قلم استفاده کنید.
زمان نوشتن رزومه از اول شخص استفاده نکنید! برای مثال ننویسید که من فردی فنی کار هستم! یا من در شرکت ایکس فعالیت داشته ام! بهتر است از جملات تاثیرگذار استفاده کنید به عنوان مثال بنویسید که فعالیت من در این زمینه باعث افزایش 10 درصدی فروش شده است.
به طور کلی تعداد صفحات رزومه باید حداکثر دو صفحه باشد. اگر تجربه کاری زیادی ندارید نوشتن یک صفحه کافی است و اگر چندین سال سابقه کاری دارید تا 3 صفحه نیز قابل قبول است.
در رزومه اطلاعات اضافی و کم اهمیت را بیان نکنید؛ فقط شغل و در واقع کارآمد بودن شما در آن جایگاه شغلی برای ذکر کردن کافی است.
زمان تهیه رزومه می بایستی به این نکته توجه کنید که تمام اطلاعات خود را بر اساس استانداردهای کانادا ثبت کنید. برای مثال نمرات ذکر شده در مدرک تحصیلی و یا معدل خود را بر اساس استاندارهای کانادا ثبت کنید.
در نوشتن رزومه سرگرمی و علایق شخصی خود را ذکر نکنید مگر اینکه به موفقیت شما در سمت شغلی کمک کند. توجه داشته باشید که نوشتن رزومه خوب شانس موفقیت شما را افزایش می دهد و نوشتن مواردی مانند علاقه به بازی فوتبال، نواختن پیانو و از این قبیل موارد باعث افزایش موفقیت شما در انتخاب جایگاه شغلی نمی شود.
داشتن مهارت هایی مانند توانایی صحبت کردن به یک زبان دیگر یا توانایی کار با یک برنامه رایانه ایی خاص و ذکر کردن آن در رزومه می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد. البته دقت داشته باشید که ذکر مواردی که در زمینه کاری تاثیر دارد را انتخاب می کنید.
از ارسال رزومه برای چندین کارفرما خودداری کنید. بهتر است به جای ارسال رزومه به صورت گروهی، شرکت یا سازمان هایی را انتخاب کنید که در زمینه ی فعالیت شما هستند.
از قالب رزومه مناسبی استفاده کنید. در این خصوص شما می توانید از یک فرد با تجربه و متخصص در این زمینه راهنمایی بگیرید. همچنین نوشتن صحیح رزومه بسیار مهم است و اشتباهات دستور زبان یا غلط املایی می تواند در ذهن کارفرما تاثیر منفی بگذارد.

در کنار ثبت سمت شغلی مدت زمانی را که مشغول به کار بوده اید ننویسید؛ مخصوصا اگر این مدت، زمان کوتاهی مانند یک سال باشد زیرا افراد به دنبال استخدام افرادی متعهد هستند و ذکر این موارد باعث ایجاد موارد منفی در ذهن کارفرما می شود.
در بالای صفحه از نوشتن کلمه رزومه یا cv یا تاریخی که رزومه را تهیه کرده اید خودداری کنید.
در رزومه خود امضا نکنید.
بهتر است اطلاعات شرکت یا سازمانی را که در آن مشغول به کار بوده اید را ثبت نکنید ولی اگر از طرف مسئولین و مدیران مطمئن هستید و می دانید که تمایل به صحبت کردن دارند می توانید این اطلاعات را ثبت کنید.

تهیه قالب رزومه برای کانادا

How to write a resume to immigrate to Canada

در این قسمت چند توصیه و نکته مفید به شما برای نوشتن بخش های مختلف رزومه آورده شده است؛ بخش هایی مانند بخش تماس، خلاصه شغلی و سابقه کار

با ما همراه باشید.

اطلاعات تماس

مواردی از قبیل تاریخ تولد، جنسیت، وضعیت تأهل، مذهب یا نام والدین خود را ذکر نکنید. طبق قانون استخدام در کانادا این موارد الزامی نیست.
در صورتی که دارای محلی ثابت در کانادا هستید می توانید آدرس آن را به همراه شماره تلفن کانادایی خود در رزومه قرار دهید.
یک آدرس ایمیل را در رزومه قرار دهید؛ این آدرس ایمیل بهتر است که به صورت حرفه ایی و مخصوص به شغل شما باشد و همچنین آدرس ایمیلی را که ثبت می کنید مطمئن شوید که معتبر است و به صورت دائم به آن دسترسی دارید و آن را بررسی می کنید. نکته مهمی که درباره ی آدرس ایمیل وجود دارد این است که باید نام و نام خانوادگی شما ثبت شده باشد و از اصطلاحات عامیانه یا نام مستعار استفاده نکنید؛ به طور کلی می توان گفت آدرس ایمیل باید به صورت حرفه ایی و مخصوص به شغلتان باشد.
اگر در برنامه LinkedIn حساب کاربری دارید؛ آدرس آن را نیز ثبت کنید. هر چند شما اطلاعات اصلی را در رزومه خود ذکر می کنید اما در صفحه ی این برنامه می توانید اطلاعات بیشتر و دقیقتری از کار و ارتباطات خود به نمایش بگذارید و همین موضوع کمک می کند تا در صورت تایید اولیه رزومه شما، کارفرما برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر بتواند به این صفحه مراجعه کند و جایکاه شغلی شما را بهتر درک کند.

خلاصه شغلی

در این قسمت شما باید به صورت مختصر و مفید اهداف و چگونگی شرکت کردن در آنها و تاثیرشان در شغل خود را ذکر کنید.توجه داشته باشید، ذکر سه یا چهار جمله کوتاه و مختصر برای رساندن وضعیت شغلی شما کافی است.در این قسمت آنچه که شخصیت شما را متفاوت می کند مانند شخصیت، توانایی فنی، مهارت های مدیریتی، تیم سازی یا برخی از استعدادهای دیگر را نیز مشخص کنید.
با بیان صریح هدف خود شروع کنید! شما باید عنوان نقشی را که می خواهید هدف قرار دهید،ذکر کنید. اگر به یک جایگاه شغلی پاسخ دهید، این نقش همان شغل مورد نظر شما خواهد بود. داشتن چندین مهارت مخصوصا مهارت های مرتبط با هم برای کارفرمایان بسیار حائز اهمیت است و در واقع این فرد را فردی همه کاره می شناسند. توجه داشته باشید شما باید سمت شغلی مورد نظر خود را به صورت دقیق ذکر کنید زیرا نباید انتظار داشته باشید که مدیر پروژه بتواند تشخیص دهد شما دقیقا چه جایگاهی می خواهید.

همچنین در این بخش موارد زیر را ذکر کنید:
اینکه چند سال تجربه کاری مرتبط دارید و هدف های آینده خود را ذکر کنید.
از اظهار نظرهای شخصی و تعریف از خود مانند نوشتن جمله متخصص صادق و سخت کوش خودداری کنید و به جای آن به خواننده بینشی واقعی از نقاط قوت و ضعف خود بدهید.
هدف های شغلی خود را ذکر کنید به عنوان مثال بگویید که می خواهید با این ویژگی ها در چه سمتی مشغول به کار شوید؛ سمت مدیریتی، نظارتی و یا سایر جایگاه ها…

سابقه کار در کانادا

جزئیات مربوط به سمت شغلی را وارد نکنید.کارفرمایان با وظایف و مسئولیت های جایگاه های شغلی آشنا هستند، بنابراین نیازی به ذکر آنها نیست؛ در صورتی که لازم می بینید این موارد را ذکر کنید از سه یا چهار کلمه به صورت مختصر به جای جملات و پارگراف های طولانی استفاده کنید.
دستاوردهای اصلی در شغل قبلی خود را به صورت خلاصه ذکر کنید و هر راهکار و نکته ایی که توسط شما باعث افزایش درآمد یا کاهش هزینه ها شده است را ذکر کنید.

ثبت کارهای انجام شده و دستاوردهای خود از آن کار

وضعیت: هر کاری که شما در یک سمت شغلی انجام می دهید به یک دلیل است. چه کسی از شما خواسته است که آن را انجام دهید؟ هدف چه بود؟ پیش زمینه کار یا مشکلی که برای حل آن در نظر گرفتید چه بود؟
اقدام انجام شده: در این قسمت شما باید وظایفی را که برای حل یک مشکل یا وضعیت به عهده گرفته اید را ثبت کنید.
نتایج / دستاورد: چند سوال که باید به آنها فکر کنید: اگر این وظیفه را انجام نمیدادید چه اتفاقی می افتاد؟ تأثیر انجام وظیفه چه بوده است؟ آیا به خاطر این کار به رسمیت شناخته شده اید؟ آیا این کار شما باعث بهبود کارایی، افزایش فروش، کاهش هزینه ها یا همه ی موارد فوق شده است؟
به طور خلاصه نکات زیر را زمان تهیه رزومه در نظر بگیرید:
سه یا چهار تصویر کوتاه از توانایی های خود را در اختیار کارفرما قرار دهید. در واقع آنچه در شغل های قبلی به دست آورده اید را به نمایش بگذارید.
اگر مطمئن نیستید که نکته ای که بیان کردید مفید است یا خیر ، مدام از خود بپرسید “پس چه؟” و سعی کنید مواردی را که ذکر می کنید مهم و مفید باشد.
تأثیر اقدامات خود را بررسی کنید و مواردی که باعث افزایش درآمد ، کاهش هزینه ها و یا رضایت مشتری می شود را بیان کنید.
برای مشاغلی که پروژه محور هستند، ترسیم پروژه های شما به صورت واضح و کلیدی مهم است. از هر پروژه لازم نیست لیست طولانی تهیه کنید بلکه روی طرح پروژه اصلی که مهارتهای شما را نشان می دهد تمرکز کنید.توجه داشته باشید، نیازی نیست همه کارهایی که انجام داده اید را به آنها بگویید؛ می توانید این کار را در مصاحبه انجام دهید.مطمئن شوید که نام پروژه، طرح کلی پروژه را ذکر کرده اید (به عنوان مثال اگر ساخت و ساز تجاری، صنعتی، مسکونی و غیره است)، مدت زمان پروژه، ارزش پروژه با توجه به دلار کانادا و همچنین نقش شما از مهمترین نکاتی است که باید ذکر شود.

ممنون از همراهی شما عزیزان

با موسسه مهاجرتی کانادا راز تنها با پرداخت 20 دلار می توانید رزومه ی استاندارد کانادایی را داشته باشید پس اکنون با ما تماس بگیرید و ساخت رزومه ی خود را با خیال راحت به کارشناسان ما بسپارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top