امن ترین کشورهای جهان در سال 2022

فهرستی از 10 کشور برتر جهان در سال 2022 بر اساس شاخص صلح جهانی تهیه کرده ایم. شاخص صلح جهانی گزارشی است که توسط موسسه اقتصاد و صلح GPI (IEP) تهیه شده است و وضعیت نسبی صلح ملل و مناطق را اندازه گیری می کند. همچنین GPI 172 ایالت و قلمرو مستقل را بر اساس سطح صلح آنها رتبه بندی می کند. بیشتر از 10 کشور برتر جهان، جزء کشورهای اروپایی هستند.

The safest and safest countries in the world in 2022

امن ترین کشورهای جهان در سال 2022 ( کانادا – امتیاز GPI 1.33 )

بر اساس شاخص صلح جهانی، کانادا با امتیاز 1.33 دهمین کشور امن جهان در سال 2022 شناخته شده است و کشوری در آمریکای شمالی می باشد. ده استان و سه قلمرو آن از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی امتداد دارند و 9.98 میلیون کیلومتر مربع (3.85 میلیون مایل مربع) را پوشش می‌دهند و کانادا را به دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت تبدیل می‌کند. پایتخت کانادا اتاوا است و سه منطقه بزرگ شهری آن تورنتو، مونترال و ونکوور هستند.

علاوه بر این،در کانادا سطح جرم و جنایت بسیار پایین است و علاوه بر فرصت های شغلی خوب، دسترسی خوب به مراقبت های بهداشتی و دولت موثر، کانادا دارای خوش نام ترین مردمان جهان است. نرخ جرم و جنایت در کانادا حدود یک سوم همسایه آن،یعنی ایالات متحده است. در نظرسنجی گالوپ در سال 2018، 84 درصد از کانادایی ها گفتند که در کشور خود احساس امنیت می کنند.

 • امتیاز GPI: 1.33
 • جمعیت: 38.2 میلیون (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 1.88 تریلیون دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

امن ترین کشورها ( جمهوری چک – امتیاز GPI 1.329 )

کشور جمهوری چک با امتیاز GPI 1.329 در رتبه نهم در بین 10 کشور برتر جهان در سال 2022 قرار دارد.این کشور از رتبه 2019 خود دو پله از ده به هشت صعود کرد. در طول سال‌های اخیر میزان جرم و جنایت در کشور به‌ویژه جرایم خشونت کاهش یافته است. تروریسم در جمهوری چک نیز کمتر دیده می شود.

همچنین،جمهوری چک یک کشور محصور در خشکی در اروپای مرکزی است. این کشور از جنوب با اتریش، از غرب با آلمان، از شمال شرقی با لهستان و از شرق با اسلواکی همسایه است. جمهوری چک دارای مناظر کوهستانی به مساحت 78871 کیلومتر مربع (30452 مایل مربع)می باشد و دارای آب و هوای معتدل قاره ای و اقیانوسی است.

 • امتیاز GPI: 1.329
 • جمعیت: 10.73 میلیون (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 276.1 میلیارد دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

ایرلند – امتیاز GPI 1.326

ایرلند، یک کشور توسعه یافته می باشد که در چندین معیار عملکرد ملی، از جمله مراقبت های بهداشتی، آزادی اقتصادی و آزادی مطبوعات، عملکرد خوبی دارد. این کشور عضو اتحادیه اروپا و یکی از اعضای موسس شورای اروپا و OECD است. دولت ایرلند بلافاصله بعد از جنگ جهانی دوم از سیاست بی طرفی نظامی از طریق عدم تعهد پیروی کرده است و به همین دلیل این کشور عضو ناتو نیست، اگرچه عضوی از جنبه های مشارکت برای صلح و پسکو است. ایرلند هشتمین کشور امن در بین 10 کشور برتر جهان در سال 2022 شناخته شده است.

همچنین، ایرلند کشوری در شمال غربی اروپا است که شامل 26 شهرستان از 32 شهرستان جزیره ایرلند است. پایتخت و بزرگترین شهر این کشور دوبلین است که در ضلع شرقی این جزیره قرار دارد. حدود 40 درصد از جمعیت 5 میلیون نفری آن در منطقه دوبلین بزرگ زندگی می کنند. علاوه بر این، ایرلند یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است.

 • امتیاز GPI: 1.326
 • جمعیت: 5 میلیون (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 477 میلیارد دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

سوئیس – امتیاز GPI 1.323

سوئیس با امتیاز 1.323 هفتمین کشور امن جهان در سال 2022 شناخنه شده است و در عین حال یکی از شادترین کشورهای جهان نیز می باشد. سوئیس سرزمینی با زیبایی طبیعی است که توسط سرزمینی در محل تلاقی اروپای غربی، مرکزی و جنوبی احاطه شده است. سوئیس یک جمهوری فدرال است که از 26 کانتون تشکیل شده است و مقامات فدرال در برن مستقر هستند. سوئیس از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان و از شرق با اتریش و لیختن اشتاین همسایه است. مساحت کل آن 15940 مایل مربع و جمعیتی حدود 8.74 میلیون نفر است.

از طرفی، سوئیس در پنج سال گذشته در میان ده صادرکننده اسلحه به سرانه هر سال بوده است. همچنین،از نظر امنیت غذایی در رتبه چهارم جهانی قرار دارد و یکی از ده کشور صلح آمیز برای درگیری داخلی و بین المللی است.

 • امتیاز GPI: 1.323
 • جمعیت: 8.74 میلیون (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 824.7 میلیارد دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

اتریش – امتیاز GPI 1.317

اتریش کشوری احاطه شده در خشکی است که در کوه های آلپ شرقی در قسمت جنوبی اروپای مرکزی واقع شده است. این کشور از 9 ایالت فدرال تشکیل شده است که یکی از آنها پایتخت و بزرگترین شهر اتریش، وین است. اتریش چهارمین کشور امن جهان تا سال 2022 است. طبق GPI، امتیاز سال 2022 نسبت به سال 2020 افزایش جزئی 0.011 داشته است اما رتبه چهارم خود راهمچنان حفظ کرده است.

علاوه بر این، اتریش مساحتی معادل 83879 کیلومتر مربع (32386 مایل مربع) را دارد و حدود 9 میلیون نفر جمعیت دارد.در حالی که آلمانی اتریشی زبان رسمی این کشور است، اما بسیاری از اتریشی ها به طور غیر رسمی به لهجه های مختلف باواریایی صحبت می کنند. اتریش کشوری بسیار امن برای سفر است و جرایم سنگین غیر معمول است، اگرچه مردم باید در هر صورت از جیب بری ها و کیف قاپی ها آگاه باشند. همچنین کشور اتریش از هرگونه اقدامات تروریستی بزرگ در امان است.

 • امتیاز GPI: 1.317
 • جمعیت: 9 میلیون (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 481.7 میلیارد دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

اسلوونی – نمره GPI 1.315

اسلوونی کشوری در اروپای مرکزی است. این کشور در  رتبه پنجم بین 10 کشور برتر جهان در سال 2022 شناخته شده است. اسلوونی از غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از شمال شرقی با مجارستان، از جنوب شرقی با کرواسی و از جنوب غربی با دریای آدریاتیک همسایه است. این کشور عمدتاً کوهستانی و جنگلی است و 20271 کیلومتر مربع (7827 مایل مربع) را پوشش می دهد و 2.1 میلیون نفر جمعیت دارد که 300 هزار نفر از آنها در پایتخت و بزرگترین شهر یعنی لیوبلیانا زندگی می کنند.

اسلوونی کشوری توسعه یافته با اقتصاد پیشرفته با درآمد بالا است و همچنین در شاخص توسعه انسانی رتبه بسیار بالایی دارد.علاوه بر این، این کشور یکی از پایین ترین نرخ های نابرابری درآمدی را در جهان دارد.زبان اسلاوی جنوبی، زبان رسمی این کشور است. پایتخت و بزرگترین شهر اسلوونی – لیوبلیانا – تقریباً در مرکز کشور واقع شده است.

 • امتیاز GPI: 1.315
 • جمعیت: 2.107 میلیون (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 60.9 میلیارد دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

پرتغال – امتیاز GPI 1.267

پرتغال رتبه چهارم در میان 10 کشور برتر جهان در سال 2022 بر اساس شاخص صلح جهانی را دارد. از طرفی در رده بندی صلح آمیزترین کشورها در رتبه سوم قرار دارد. کشور پرتغال طی شش سال گذشته احیای اقتصادی را تجربه کرده است و نرخ بیکاری خود را از 17 درصد به کمتر از 7 درصد کاهش داده است. همچنین، بر اساس شاخص سالانه جهانی بازنشستگی، پرتغال به عنوان بهترین کشور برای بازنشستگی در سال 2020 شناخته شده است.

پرتغال کشوری است که سرزمین اصلی آن در شبه جزیره ایبری در جنوب غربی اروپا واقع شده است و قلمرو آن شامل مجمع الجزایر آزور و مادیرا در اقیانوس اطلس می باشد. اسپانیا تنها کشوری است که با پرتغال مرز زمینی دارد. زبان رسمی و ملی آن پرتغالی و پایتخت و بزرگترین شهر آن لیسبون است.

 • امتیاز GPI: 1.267
 • جمعیت: 10.3 میلیون (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 251.7 میلیارد دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

دانمارک – امتیاز GPI 1.256

بر اساس شاخص صلح جهانی، دانمارک سومین کشور امن در جهان در بین 10 کشور برتر سال 2022 است. این کشور در شمال اروپا واقع شده است. دانمارک در جنوب غربی سوئد و جنوب نروژ قرار دارد و همچنین از جنوب با آلمان هم مرز است. کشور دانمارک دارای مساحت کل 42943 کیلومتر (16580 مایل مربع) است. کلان شهر دانمارک 5.8 میلیون نفر جمعیت دارد که 800 هزار نفر از آن در پایتخت و بزرگترین شهر کپنهاگ زندگی می کنند.

لازم به ذکر است، دانمارک یکی از معدود کشورهایی است که مردم آن در هر زمان از شبانه روز احساس امنیت می کنند و دارای سطح بالایی از برابری و احساس مسئولیت عمومی قوی در قبال رفاه اجتماعی است،زیرا فساد در تجارت یا سیاست در دانمارک علنا نادر است، به دلیل اینکه صداقت و اعتماد اولویت اصلی است. همه شهروندان در دانمارک بدون پرداخت هزینه اضافی به مراقبت های بهداشتی دسترسی دارند و آموزش بدون شهریه و دستیاران مراقبت در منزل برای سالمندان ارائه می شود.

 • امتیاز GPI: 1.256
 • جمعیت: 5.8 میلیون نفر (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 392.5 میلیارد دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

نیوزلند – امتیاز GPI 1.253

نیوزیلند با امتیاز GPI 1.253 دومین کشور امن در جهان در سال 2022 شناخته شده است.در این کشور نرخ جرم و جنایت به ویژه جرایم خشن بسیار پایین است. در نیوزیلند هیچ حیوان کشنده ای وجود ندارد، زیرا به عنوان برخی از حیات وحش های خطرناک شناخته شده است. نیوزیلند کشوری جزیره ای در جنوب غربی اقیانوس آرام است. این جزیره از دو جزیره شمالی و جنوبی و بیش از 700 جزیره کوچکتر تشکیل شده است که مساحت کل آن 268021 کیلومتر مربع می باشد. پرجمعیت ترین شهر نیوزیلند اوکلند و پایتخت آن ولینگتون است.

علاوه بر این، امتیاز نیوزیلند نسبت به یک سال گذشته اندکی کاهش یافته است، زیرا حمله تروریستی به دو مسجد در این کشور اتفاق افتاده و از طرفی برای آزادی بیان شهروندانش احترام زیادی قائل است. همچنین، پلیس در اینجا سلاح گرم شخصی حمل نمی کند.

 • امتیاز GPI: 1.253
 • جمعیت: 4.87 میلیون (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 243.3 میلیارد دلار

The safest and safest countries in the world in 2022

ایسلند – امتیاز GPI 1.1

ایسلند یک کشور جزیره ای نوردیک در شمال اقیانوس اطلس و کم جمعیت ترین کشور اروپا است. بر اساس شاخص جهانی صلح (GPI)، ایسلند برای سیزدهمین سال متوالی امن ترین کشور جهان است. همچنین یکی از شادترین کشورهای جهان است.بزرگترین شهر و پایتخت این کشور ریکیاویک است. در جنوب غربی آن، ریکیاویک و اطراف آن بیش از دو سوم جمعیت را در خود جای داده است.

توجه داشته باشید که ایسلند به دلیل استاندارد بالای زندگی، جمعیت کم، نگرش اجتماعی قوی در برابر جرم و جنایت،اعتماد بالا به نیروی پلیس آموزش دیده و تحصیلکرده خود، سطح بسیار پایینی از جرم و جنایت را دارد.همچنین ایسلند قوانینی برای تضمین برابری دارد، مانند آزادی مذهبی و حقوق برابر برای مردان و زنان.

 • امتیاز GPI: 1.100
 • جمعیت: 344000 (تقریبا)
 • تولید ناخالص داخلی (اسمی): 24.1 میلیارد دلارش

ناامن ترین کشورهای جهان در سال 2022

شاخص Global peace Index هر ساله نا امن ترین کشورهای جهان را بر اساس معیارهایی که به آن اشاره کردیم اعلام میکند که جزء خطرناک ترین کشورهای جهان برای سفر و زندگی محسوب می شوند.کشور افغانستان امسال و برای 5 سال متوالی به عنوان خطرناک ترین کشور جهان شناخته شده است.در سال 2022 به دلیل جنگ بین اوکراین و روسیه،اوکراین به عنوان یکی از کشورهای نا امن اعلام شد و روسیه هم 17 پله سقوط کرد و به رتبه 153 از نظر امن بودن رسید.

با این توضیحاتی که برای شما عزیزان بیان کرده ایم نا امن ترین کشورهای جهان به ترتیب عبارتند از:

 • افغانستان
 • یمن
 • سوریه
 • روسیه
 • سودان جنوبی
 • جمهوری کنگو
 • عراق
 • سومالی
 • جمهوری آفریقای مرکزی
 • سودان

ممنون از اینکه با ما همراه بودید و امیدوارم مطالب براتون مفید واقع شده باشد و بتوانید مقصدی امن و عالی برای سفر های خود انتخاب کنید.

ارتباط باما:

برای دریافت مشاوره رایگان و انواع خدمات مهاجرتی از طریق کانادا راز میتوانید با شماره های ۹۷۰۱۰۷۹(۴۳۷)۱+ و یا ۰۲۱۸۸۵۱۴۴۷۰ تماس گرفته،یا اطلاعات خود را از طریق چت آنلاین سایت یا دایرکت اینستاگرام ارسال کنید و یا اینکه فرم ارزیابی رایگان ما را پر فرمایید تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate
Scroll to Top
تماس با ما