قوانین کشور کانادا

قوانین کشور کانادا

کانادا محبوب ترین مقصد مهاجران ایرانی در میان کشورهای جهان می باشد که سالانه افراد زیادی برای تحصیل، کار و زندگی به این کشور مهاجرت می کنند. همانند سایر کشورها در کانادا هم قوانین و مقررات مخصوص به خود را دارد و مردم ملزم به رعایت این قوانین می باشند. در کنار قانون اساسی کانادا، قوانین دیگری همچون قوانین کار، قوانین مهاجرتی، قانون عرف، قوانین مدنی و … وجود دارند که یک مهاجر بهتر است با آنها آشنا باشد تا بدون دردسر و راحت در کانادا زندگی کند. در این مقاله انواع قوانین مهم کانادا را برای شما عزیزان شرح داده ایم.

نظام قوانین کشور کانادا

سیستم قانونی کشور کانادا کثرت گرا می باشد؛ که اصول و مبانی این قانون در نظام حقوق عمومی انگلستان (باقی مانده از دوران استعمار توسط بریتانیا) آمده است. قانون اساسی کانادا حاکمیت را بر پایه پارلمان و اختیارات تقسیم شده ما بین دولت های فدرال و استانی می داند. در سال 1982 میلادی کانادا استقلال کامل خود را از دولت بریتانیا اعلام نمود و به اصلاح قانون اساسی پرداخت و منشور حقوق و آزادی ها را اضافه کرد.

در کانادا تفسیر قوانین و اجرای قوانین پارلمانی در صورت مغایرت با قانون اساسی زیر نظر قوه قضائیه انجام می شود. دیوان عالی کانادا که اعضای آن با پیشنهاد نخست وزیر و وزیردادگستری معرفی می شوند، سومین قدرت داوری را دارا می باشند. تمامی قضات در سطوح بالا پس از مشورت با نهادهای قانونی غیردولتی منصوب می گردند. کابینه فدرال همچنین قضات را به دادگاه‌های عالی در حوزه قضایی استانی و قلمرویی منصوب می‌کند.

قانون عرف (Common law) در تمامی ایالات کانادا به جز استان کبک (که قانون مدنی بر آن مسلط است) مشترک می باشد. قوانین جنائی (Criminal law) نیز جزء مسئولیت فدرال می باشد و در سراسر کانادا یکسان است. قانون دیگر به نام قانون بومی (Aboriginal law) نیز در کانادا وجود دارد که برمبنای قانون اساسی، حقوق شناخته شده را برای افراد بومی این کشور تعیین می نماید که عمدتا در ارتباط با سنت ها، آداب و رسوم مردم بومی می باشد. در ادامه به قوانینی که یک مهاجر در طول اقامت خود در کانادا با آنها به نحوی سر و کار دارد اشاره می کنیم.

با ما همراه باشید.

قانون اساسی کشور کانادا (The Constitution)

مطابق با قانون اساسی کانادا حقوق آزادی و شهروندی کانادا شامل موارد زیر می باشد:

 • آزادی های اخلاقی و دینی و اعتقادی
 • نظرات و ایده های شخصی
 • آزدای در صلح و ارامش
 • آزادی انجمن ها (مثل دراویش)
 • حقوق دموکراسی
 • جابجایی
 • قضایی
 • برابری
 • حقوق زبان رسمی کانادا
 • حقوق درس خواندن اطفال

قانون مهاجرت و پناهندگی (Immigration and refugee law)

قانون مهاجرت و پناهندگی مربوط به حوزه قوانین مربوط به پذیرش اتباع خارجی در کانادا، حقوق و مسئولیت های آنها و شرایط اخراج آنان می باشد. براساس این قوانین،آئین نامه های مختلفی ایجاد و اجرا می گردند. توجه داشته باشید تغییرات در قوانین مهاجرتی کانادا مربوط به تغییر در آئین نامه ها می باشد نه اصل قانون. قانون اصلی و اولیه این مجموعه قوانین، قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان (Immigration and refugee protection act) می باشد.

قانون عرف (Common low)

قانون عرف،مجموعه قوانین که براساس استدلال و رأی قضات کانادایی در دادگاه های مختلف به وجود می آیند که اهمیت زیادی دارند. بسیاری از قوانین مهم مهاجرتی در نتیجهء تصمیمات قضات و رأی دادگاه فدرال، دادگاه عالی و دادگاه تجدید نظر فدرال شکل گرفته اند. مهمترین این تصمیمات تغییراتی بود که در اوایل قرن 21 ام در تغییر اساسی قانون مهاجرت کانادا انجام شد.

Canadian laws

قانون شهروندی (The Citizenship act)

این قانون که در سال 1947میلادی در کانادا تصویب شد، چگونگی اعطاء تابعیت به افراد و یا صلب تابعیت از آنان را تشریح می کند. برپایه این قانون فردی که در کانادا متولد می شود ولو با والدین غیر کانادایی، شهروند کانادا محسوب می گردد.(از مزیت های شهروندی کانادا)

منشور حقوق و آزادی های کانادا (Canadian charter of rights and freedoms)

در این منشور که در سال 1982 میلادی تصویب شد، آزادی های اساسی، حقوق دموکراتیک، حقوق قانونی، حقوق برابری، حقوق زبان اصلی و حقوق آموزشی زبان اقلیت مورد حمایت قرار گرفته است.

مقررات برنامه ی کاندید استانی (Provincial nominee program)

مجموعه قوانین مصوبه در سطح استانهای کانادا می باشند که شرایط و نحوه مهاجرت به استانهای خاص را مشخص می کنند. کبک مهمترین استان پیرو این نوع قوانین می باشد که مهاجرت به این استان برپایه قوانین و مقررات خاص انجام می شود.

قانون چندفرهنگی کانادا (Canadian Multiculturalism Act)

این قانون در سال 1988 میلادی به تصویب رسید، و چهارچوبی در جهت اجرای سیاست ها و تمرکز بر گسترش فرهنگ چند ملیتی در کانادا می باشد. بر طبق این قانون از میراث فرهنگی همه کانادایی ها حمایت شده، از تبعیض ها کاسته شده است و برنامه ها و نوآوری های multiculturism مورد تشویق قرار می گیرند.

در کانادا قوانین دیگری نیز وجود دارند که ممکن است برای مهاجران ایرانی عجیب باشند اما دانستن آنها خالی از لطف نیست:

 • در کانادا برای پرداخت خدمات و خرید با سکه محدودیت هایی وجود دارد. شما حق ندارید بیش از 25 لونی و 5 سکه 25 سنتی برای خرید خود استفاده کنید.
 • در کانادا افراد حق بازکردن و یا اصلاح بانداژ زخم خود را در مکان های عمومی و خارج از خانه ندارند و شخص متخلف مجرم محسوب می شود.
 • حمل خزندگان بدون قفس در مکان های عمومی ممنوع بوده و جریمه سنگین در پی خواهد داشت.
 • چیدن و کندن گل های تریلیوم در استان انتاریو از مکان های عمومی جرم محسوب می شود وشخص متخلف مشمول جریمه خواهد شد.
 • پهن کردن رخت و لباس در دید سایر افراد و همسایه ها در کانادا ممنوع بوده و در اغلب استانها با این مسئله برخورد جدی می شود.
 • کارکردن نوجوانان زیر 16 سال ممنوع بوده و شخص کارفرما مجرم به حساب می آید.
 • والدین حق تنها گذاشتن کودکان زیر 10 -12 سال خود را حتی در خانه ندارند و انجام این کار عواقب جدی به دنبال خواهد داشت. همچنین رها کردن کودک در صندلی مخصوص ماشین حتی برای چندثانیه هم مجاز نیست.

ممنون از از همراهی شما عزیزان

ارتباط باما:

برای دریافت مشاوره رایگان و انواع خدمات مهاجرتی از طریق کانادا راز میتوانید با شماره های ۹۷۰۱۰۷۹(۴۳۷)۱+ و یا ۰۲۱۸۸۵۱۴۴۷۰ تماس گرفته،یا اطلاعات خود را از طریق چت آنلاین سایت یا دایرکت اینستاگرام ارسال کنید و یا اینکه فرم ارزیابی رایگان ما را پر فرمایید تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate
Scroll to Top
تماس با ما